İŞLEM ÖNCELİĞİ KONU ANLATIMI 6. sınıf

İşlem önceliği birden fazla işlemin olduğu durumlarda, hangi işlemin önce yapılacağıdır. İşlem önceliği ayraçlarla belirtilir. İşlem sırası ayraçlarla belirtilmemiş ise önce üslü sayılar, sonra çarpma veya bölme, sonra toplama veya çıkarma işlemleri yapılır. Aynı özelliğe sahip işlemlerde sıra soldan sağa doğru takip edilir. Basit bir soru çözümü ile açıklayalım.

islem-onceligi

Yukarıda verilen soruyu birçok öğrencimiz, işlem önceliğine bakmaksızın soldan başlayarak çözmekte ve sonucu yanlış bulmaktadır. Herhangi bir işlemi çözerken ilk yapmamız gereken şey soruda işlem önceliği bulunan işlemleri belirlemektir. İşlem önceliği bulunan bölümleri yuvarlak içine almak veya altını çizmek suretiyle kolaylık sağlayabilirsiniz.

İşlem önceliği sıralamasını maddeler halinde yazalım.

» İlk önce üslü sayılar yapılır.
» Parantez içleri. İç içeli parantezlerde, en içteki parantezden başlanır.
» Çarpma veya bölme işlemi yapılır.
» Toplama veya çıkarma işlemi yapılır.

İşlem önceliği sorularında aynı özelliğe sahip sorularda soldan başlayarak çözünüz. Diyelim ki çarpma ve bölme işlemi bulunan bir soru ile karşılaştınız. Bu iki işlem aynı özelliğe sahiptir. Soldan başlayarak işlemlerinizi yapınız. Aynı durum toplama veya çıkarma işlemleri için de geçerlidir. Biraz daha karışık bir çözümlü soru ile konumuza devam edelim.islem-onceligi-sorulari

İşlem önceliği sorumuzda, ilk önce üslü ifadeyi doğal sayıya çevirdik. Daha sonra ise ilk önce parantez yapılacağından en içteki parantezden başlayarak çözüme devam ettik. Parantezin içindeki çarpma ve çıkarma işlemlerinde önce çarpma işlemini yaptık. Parantez içini çözdükten sonra ise dışarıda bulana bölme ve çıkarma işlemlerinden öncelikli olarak bölme işlemini yaptık.

islem-onceligi-soru

İşlem önceliği konusu işlemlerin doğru bir sıralama dahilinde çözümüdür. İşlem önceliği başlı başına bir konu değildir. Bütün matematik konularının içinde var olan matematiksel işlemlerin çözüm sıralamasıdır. Bu işlem sıralamasına dikkat etmediğinizde bulacağınız sonuç, doğru sonuçtan çok farklı çıkacaktır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir